شهرستان قدس تبدیل به مركز تخلیه نخاله های ساختمانی تهران شده است

شهرستان قدس تبدیل به مركز تخلیه نخاله های ساختمانی تهران شده است

به گزارش آبیاری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس وضعیت نابسامان معادن را یكی از معضلات زیست محیطی این شهرستان دانست و اظهار داشت: خودرو های سنگین نخاله های ساختمانی غرب و شمال غرب شهر تهران را در جاده و گودهای معادن شهرستان قدس تخلیه می كنند سپس مصالح را از معادن بار می زنند و در مراكز دیگر توزیع می كنند.رضا شایسته در گفت و گو با ایسنا افزود: شهرستان های غربی استان تهران در گذشته منبع بسیار خوبی برای پالایش هوا و دارای باغات فراوانی بودند اما حالا شهرستان قدس تبدیل به مرکزی برای تخلیه نخاله های ساختمانی تهران شده است که معضلات زیادی را به همراه دارد.

وی درباره اقداماتی که در جهت حل معضل تخلیه نخاله های ساختمانی در معادن انجام شده است، اظهار داشت: قبل از عید سالجاری بیشتر از ۵۰ هزار متر مکعب نخاله ساختمانی که در جاده معادن تخلیه شده بود را با همت انجمن شن و ماسه، واحدهای معدنی و پیمانکاران جمع آوری کردیم و جاده معادن بعد از مدت ها آسفالت شد.

شایسته با اشاره به اینکه بعضی از معادن شهرستان قدس حریم خویش را از نخاله های ساختمانی رها شده تشکیل داده اند، اظهار داشت: ما در حال انجام مذاکره و مکاتبه برای از0 میان برداشتن نخاله هایی هستیم که بعنوان حریم مورد استفاده قرار گرفته اند تا حریم این معادن دیوارکشی و پشت این دیوارها کمربند فضای سبز ایجاد شود. این کار می تواند به کاهش آلودگی کمک نماید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس ضمن بیان اینکه معادن شن و ماسه جزو معدود واحدهایی هستند که هم منابع ثابت و هم متحرک آلاینده به حساب می آیند، اظهار داشت: منابع ثابت این واحدها تاسیسات آنها است و منابع متحرک ناشی از خودروهایی است که در این مناطق تردد می کنند که علاوه بر انتشار آلاینده ها و ایجاد آلودگی هوا به علت نداشتن پوشش سبب انتشار ذرات ریز گرد و خاک می شوند.

وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که خودرو های حمل مصالح در این مناطق سبب ایجاد گرد و خاک می شوند، آسفالت نشدن جاده های دسترسی به معادن است. ازاین رو ما پیگیر این مسئله هستیم که جاده های دسترسی اختصاصی به معادن آسفالت شوند، دپوی مواد معدنی همچون شن و ماسه بیشتر از ارتفاع شش متر نباشد و خودرو های حمل مصالح حتما از پوشش برخوردار باشند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس همینطور از تأمین نشدن اعتبارات این شهرستان جهت بازیافت پسماند انتقاد نمود و اظهار داشت: پسماند این شهرستان برای پیمودن فرآیند بازیافت به دهستان اخترآباد در شهرستان شهریار منتقل می شود در حالیکه دنیا به سمت بازیافت «طلای کثیف»(پسماند) و تولید انرژی از آن حرکت می کند. امیدوار هستیم که با تأمین اعتبارات و راه اندازی کارخانه بازیافت در شهرستان قدس ما هم بتوانیم از پسماندهای شهرستان خود به نحو احسنت استفاده نماییم.

وی با اشاره به اینکه یکی از معضلات زیست محیطی شهرستان قدس وضعیت فاضلاب است، اظهار داشت: بسیاری از شهرستان ها اصلا هیچ اقدام مثبتی در این عرصه انجام نداده اند اما خوشبختانه در شهرستان قدس مدول یک هم راه اندازی و تا درصدی از این کار انجام شده است و امیدوارم با همت مسؤلان بقیه این کار هم صورت گیرد.

شایسته در انتها با اشاره به اینکه طی سه ماه اول سالجاری هیچ واحدی در شهرستان قدس پلمب نشده است، اظهار داشت: اساس کار اداره محیط زیست تعامل با واحدهای صنعتی است و ما خواستار حل مشکل در مرحله نامه نگاری و مکاتبات با این واحدها هستیم تا واحدهای صنعتی به کار خود ادامه دهند و مجبور به تعطیلی نشوند. ازاین رو تلاش کردیم درصورت عدم تمکین واحدی، آنرا به دادگاه معرفی نماییم همینطور طی سه ماه اولیه سالجاری ۱۸۹ اخطاریه زیست محیطی در شهرستان قدس صادر گردیده است.

منبع:

1399/04/02
22:44:18
5.0 / 5
2119
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد