مدیركل منابع طبیعی بوشهر:

بررسی های لازم در باره طرح تكثیر میگوی دیر انجام می شود

بررسی های لازم در باره طرح تكثیر میگوی دیر انجام می شود

به گزارش آبیاری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار داشت: این اداره کل بررسی های لازم درباره طرح تولید بچه میگوی (شرکت مهر تکثیر ساحل) که مقرر است در نزدیکی جنگل های حرا دیر اجرا شود انجام می دهد.


غلامرضا منتظری روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: انجام فعالیتهای عمومی و عمرانی دولتی از قبیل جاده، خط لوله نفت، گاز وآب مستلزم گرفتن نظر سازمان حفاظت محیط زیست و موافقت منابع طبیعی و منوط به وارد نشدن خسارت و یا جبران آن خواهد بود و تابحال هیچگونه سابقه ای از درخواست و یا اعلام موافقت این اداره کل در این حوزه وجود ندارد.
اجرای طرح تکثیر بچه میگو در مجاورت جنگل های حرا شهرستان دیر در ایام اخیر سبب اعتراض دوست داران طبیعت و شکایت مسؤلان و کارشناسان محیط زیست و شرکت آب منطقه ای استان بوشهر از این طرح شده است.
آخرین نمونه این اعتراض ها تشکیل حلقه انسانی حفاظت از جنگل های حرا در اطراف این منطقه توسط دوست داران طبیعت و محیط زیست در روز پنجشنبه هفته گذشته است.
وی بیان نمود: طرح تکثیر بچه میگو در محدوده ذخیره گاهی جنگل های حرا نیست بلکه درمجاورت آن قرار دارد که درکارگروه امور زیربنایی استان بوشهر مصوب شده اما از منابع طبیعی مجوزی برای اجرای آن گرفته نشده است.
منتظری افزود: با عنایت به اهمیت حفظ جنگل های حرا، در زمان حاضر کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در حال بررسی تأثیر اجرای طرح پرورش میگو روی رویشگاه و محدوده ذخیره گاهی حرا هستند.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان بوشهر تصریح کرد: بررسی ها و بازدیدهای کارشناسان اگر نشان دهد اجرای این طرح روی رویشگاه های طبیعی جنگل های حرا تأثیر دارد به صورت یقین اقدام قانونی در این حوزه انجام می شود.
وی اظهار داشت: جنگل های حرا بعنوان ذخیره گاه طبیعی دارای اهمیت خاصی هستند و حفظ این محدوده ذخیره گاهی مهم و ضروریست.
منتظری اظهار نمود: آلودگی های نفتی، راه اندازی جاده ها و راه در خورها و پل سازی های غیر اصولی در سطح جنگل های حرا تأثیر منفی زیادی روی این مناطق می گذارد.
وی با تاکید براینکه پروژه های توسعه ای باید با رعایت اصول فنی و مسائل زیست محیطی اجرا شود اعلام نمود: با عنایت به دستور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در زمینه حفاظت از رویشگاه حرا در بندر دیر اقدام های لازم بعمل می آید و انتظار می رود مجریان طرح های اقتصادی و توسعه ای این اجبار ها را رعایت نمایند.
منتظری افزود: مجریان طرح های مختلف اقتصادی باید بدانند هرچند اجرای برخی پروژه ها امکان دارد تولید، اشتغال، توسعه و صادرات را به دنبال داشته باشد که برای توسعه اقتصادی لازم و ضروریست اما نباید اجرای این طرح ها به قیمت تخریب یا نابودی منابع طبیعی تجدید پذیر تمام شود.
وی خاطرنشان کرد: تمام عرصه های جنگلی کشور به صورت عام و جنگل های منحصر به فرد حرا به صورت خاص غیر قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی است و همواره تحت تملک دولت و مدیریت این سازمان قرار دارد و به باعث قوانین و مقررات موجود تغییر کاربری این جنگل ها ممنوع می باشد.


منتظری تصریح کرد: این اداره کل با دقت نظر از هرگونه تخریب و تصرف عرصه های جنگلی و هم اقداماتی که منجر به صدمه غیر قابل جبران به جنگل های حرا می شود، جلوگیری می کند.
وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر ۶۶۰ هکتار جنگل های حرا در این استان وجود دارد که از این میزان ۳۶۰ هکتار طبیعی و مابقی دست کاشت است که ۳۳۰ هکتار از جنگل های طبیعی حرا در نایبند عسلویه و ۳۰ هکتار در شهرستان دیر واقع شده است.
منتظری بیان نمود: همینطور با عنایت به اهمیت توسعه جنگل های مانگرو در منطقه و نقش آنها در توسعه گردشگری و حفظ محیط زیست توسعه این جنگل ها در سایر مناطق استان بوشهر که قابلیت این کار را داشته باشند در دستور کار است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار داشت: بیشترین گونه های دست کاشت حرا با همکاری تشکل های غیر دولتی و محیط زیست در زمین های ساحلی کم عمق شهرستان دیر، ورودی بوشهر، بندر ریگ، دیلم، عسلویه و کنگان غرس شده است.1399/10/29
19:01:12
0.0 / 5
1158
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد