حمایت همه جانبه دولت از دسترنج كشاورزان مازندران

حمایت همه جانبه دولت از دسترنج كشاورزان مازندران

به گزارش آبیاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران رویکرد دولت تدبیر و امید به توسعه مکانیزاسیون، بازرگانی محصولات کشاورزی، مدیریت بر واردات، تعرفه های گمرگی و صادرات محصولات کشاورزی را عملیاتی دانست و اظهار داشت: حمایت همه جانبه دولت از دسترنج کشاورزان، تولید کشاورزی استان را توجیه پذیر کرد.


عزیزالله شهیدی فر روز شنبه به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: طبق بررسی های صورت گرفته به رغم افزایش چشم گیری ارزش زمین های کشاورزی استان، اما ماندگاری روستائیان در کنار زمین های کشاورزی استان بیشتر شده است.
وی با ذکر این نکته که امروز جوانان روستایی در کنار پدران خود مشغول کشاورزی هستند، اشاره کرد: مکانیزه شدن کارهای کشاورزی یکی از عوامل اصلی اقتصادی شدن کارهای کشاورزی با حضور جوانان است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: حوزه مکانیزاسیون کشاورزی یکی از بخش های مورد تاکید دولت تدبیر و امید است که از سال ۹۲ تا حالا بعنوان یکی از محورهای فعالیت در بخش کشاورزی مورد حمایت قرار گرفته است. طبق آمار طی هفت سال اخیر با توسعه مکانیزاسیون برداشت برنج و گندم از سطح ۱۴۹ هزار و ۶۳۸ هکتار در سال ۱۳۹۲ به ۲۵۵ هزار و ۶۸۰ هکتار امسال افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه کشت مکانیزه برنج و گندم نیز از ۴۷ هزار و ۴۸۰ هکتار سال ۹۲ امسال به ۱۱۹ هزار و ۸۸۷ هکتار در سال ۹۹ رسیده است، بیان داشت: یکی دیگر از موفقیت های مهم در توسعه مکانیزاسیون بخش کشاروزی مازندران، استفاده از تکنولوژی های جدید همچون پهپاد است.
شهیدی فر با اشاره به اینکه طی ۲ سال اخیر استفاده از این فنآوری نوین که تا سال ۹۲ جایگاهی در بخش کشاورزی مازندران نداشته است، به ۱۰۰فروند رسید، توضیح داد: امسال بیش از ۱۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به ویژه در بخش سمپاشی از این ابزار نوین استفاده شده است.
ساخت ۲ سیلو شلتوک برنج در مازندران
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از برنجکاری بعنوان گل سر سبد فعالیت کشاورزی استان نام برد و اظهار داشت: هم اکنون رویکرد اصلی کشاورزی استان توجه به ۲ مقوله مهم زهکشی تسطیح اراضی و و یکپارچه سازی ۱۵۰هزار هکتار زمین های کشاورزی و توسعه دامداری دام سبک در کنار هم است.
شهیدی فر زهکشی و تسطیح زمین را انقلابی در کشاورزی مازندران داسنت و اضافه کرد: همسو با این رویکرد چندین طرح زیرساختی همچون لایروبی و مرمت آببندان ها، تسطیح، تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری و طرح زهشکی را به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.
وی عملیاتی شدن طرح های زیر ساختی کشت دوم برنج را زمینه ای برای توسعه کشت دانه های روغنی و علوفه دامی دانست و اظهار داشت: هم اکنون زهکش نبودن زمین های کشاورزی پایین دست و نزدیک سواحل دریای خزر، مهم ترین معضل توسعه کشاورزی استان مازندران است، چونکه کنترل و جلوگیری از ماندابی شدن و شور شدن اراضی، کنترل فرسایش و سیلاب و امنیت غذایی از مزیت های مهم اجرای عملیات زهکشی در اراضی زراعی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه ساخت سیلو شلتوک برنج بعنوان یکی از حلقه های مهم زنجیره تولید مکانیزه این محصول راهبردی با هدف تعادل بخشی به عرضه و تقاضا در دستور کار قرار گرفته است اضافه کرد: ظرفیت ساخت نگهداری شالی در این ۲ سیلو ۱۰۰هزار تن است که سرمایه گذار ساخت این سیلو انتخاب شده و در مرحله دریافت تسهیلات ارزان قرار دارند.
این مسئول تولیدات کشاورزی مازندران به افزایش ۱۰ درصدی شالی امسال اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای آمار رسمی امسال یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۷۴۱تن شلتوک در استان تولید شد که نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافته است.
شهدی فر با اشاره به اینکه از برداشت امسال مقدار یک میلیون و ۱۸۶هزار و ۷۵۸ تن برنج در کشت اول و ۲۴۱هزار و ۹۸۳ تن نیز بعنوان رتون و نشای مجدد تولید شد، اظهار داشت: قیمت امسال برنج نیز به نسبت مناسب بود، اما از آنجایی که قیمت دیگر محصولات کشاورزی بسیار بالا رفته است، معتقدیم قیمت برنج نیز باید تا ۱۰ درصد دیگر بیشتر شود.
وی برنامه فصل آینده کشت برنج در مازندران را افزایش ۲۰ درصد سطح کشت ارقام پرمحصول کیفی اعلام نمود و اظهار داشت: باتوجه به تولید و آماده توزیع بودن یک هزارو ۶۰۰تن بذر گواهی شده از ارقام پرمحصول، پیش بینی می شود سطح زیر کشت ارقام پرمحصول به حدود ۶۵هزار هکتار افزایش بیابد.
مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
سال ۹۹ سال بی نظیر تولیدات مرکبات مازندران
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به ۱۰ درصد مرکبات امسال اشاره نمود و اظهار داشت: با مهار آفت مگس میوه و عملیاتی شدن اصلاح و نوسازی باغ ها، امسال سال رونقش و جهش تولیدات پرتقال و نارنگی کیفی بوده است.
شهیدی فر با اشاره به اینکه مرکبات امسال مازندران علاوه بر این که به بازار تمام استان های کشور، تا کنون حدود ۲۰۰هزار تن به روسیه، عراق و کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس صادر گردیده است، بیان داشت: هم اکنون ۷۰۰هزار تن نیز در انیارهای فنی استان ذخیره سازی شده است که علاوه بر صادرات، نیاز بازار داخل کشور را تا سه ماه آتی نیز تامین می کند.
وی به افزایش ظرفیت ذخیره سازی محصولات باغی استان تا ۱.۵ میلیون تن اشاره نمود و اظهار داشت: امسال ۲ محصل پائیزی مازندران یعنی مرکبات و کیوی به خاطر آشنایی باغداران با تولید علمی در وضعیت عالی تولید، برداشت، سورتینگ و بسته بندی شد.
این مسئول جهاد کشاورزی مازندران صادرات حدود ۳۰۰ هزار تنی مرکبات را برای سال جاری پیش بینی نمود و افزود که در صورت محقق شدن این آمار، شاهد افزایش ۲برابری نسبت به سال قبل خواهیم بود.
تمرکز دولت به مجتمع مرغ لاین بابل
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه تا یک ماه آتی بیشتر مرغداری های کشور پرورش جوجه های مرغ مادر مجتمع مرغ لاین بابل با برند" آرین " را انجام می دهند، اظهار داشت: با تخصیص ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار از وزارت جهاد کشاورزی به مجتمع مرغ لاین" آرین "بابل فعالیت این مجتمع در تولید مرغ های اجداد، مادر گوشتی و تخمگذار از سر گرفته شد.
شهیدی فر به حمایت های دفتر مقام معظم رهبری، هیات دولت و به صورت ویژه از حمایت وزارت جهاد کشاورزی از مجموع مرغ لاین بابل اشاره نمود و اظهار داشت: بخش زیادی از مشکلات پرورش مرغ در کشور مربوط به تحریم ها است و این مساله سبب شد تا بار دیگر بزرگترین مجتمع لاین ایران رد بابل مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود: مجتمع مرغ لاین بابل ظرفیت قطع وابستگی ایران از کشور بریتانیا را دارد و باتوجه به مشکلات تحریمی، امروز همه مسئولان ارشد کشور به اهمیت سرمایه گذاری در این مجتمع پی برده اند.
مجتمع مرغ لاین ایران (آرین)از سال ۶۹ با ورود یک گله از نژاد هایبرو هلندی در یکهزار و ۱۳۷ هکتار از اراضی جنگلی شمال کشور (مازندران) به راه افتاده است و همچنان مرغ های لاین، اجداد و مادر گوشتی و تخمگذار کشور در این مرکز نگهداری و تامین می شود.
کارخانه تولید کننده مرغ لاین( مرغ مادر) یکی از بزرگترین تولید کننده مرغ مادر در کشور است و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بابل در بخش بابلکنار واقع شده است.
هم حالا علاوه بر مجتمع مرغ لاین بابلکنار، پنج واحد مرغ اجداد، ۱۸۴ واحد مرغ مادر، ۲ هزار و ۱۰۰ واحد مرغ گوشتی، ۳۵ واحد مرغ تخمگذار، ۳۷ واحد کارخانه جوجه کشی، ۴۴ کارخانه تولید دان و ۱۷ کشتارگاه صنعتی طیور در مازندران فعال است.
این مجتمع ۳۰۰هزار قطعه مرغ اجداد و یک میلیون قطعه مرغ مادر و ظرفیت تولید کل جوجه گوشتی کشور را دارد. مرغ لاین بابل جزء پنج چرخه کامل طیور است که در پنج کشور دنیا وجود دارد اما به سبب بی توجهی و عدم حمایت و واردات مرغ های اجداد خصوصاً از نژاد راس، مجتمع مرغ لاین بابل از رقبای خود عقب افتاده است و در سال های اخیر به سبب فرسودگی تجهیزات عملا این مجتمع از صحنه رقابت خارج و تولید بسیار کاهش و حتی متوقف گردید.
استان مازندران با تولید سالانه بیش از ۱۸۰ هزار تن مرغ ۱۱درصد گوشت مرغ مورد نیاز کشور را تامین می کند.
طبق اصلام رسمی جهاد کشاورزی مازندران همزمان با دهه فجر امسال ۸۹ طرح کشاورزی، خدماتی و زیربنایی با سرمایه گذاری حدود یکهزار و ۴۱۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
مازندران ۴۶۰هزار هکتار زمین های زراعی و باغی دارد وسالانه بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید می شود.
منبع:

1399/11/12
21:03:41
0.0 / 5
1213
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد