پیش بینی هجوم چند برابری ملخ ها به ایران در سطح یك میلیون هكتار

پیش بینی هجوم چند برابری ملخ ها به ایران در سطح یك میلیون هكتار

به گزارش آبیاری بوشهر رئیس سازمان حفظ و نباتات کشور اظهار داشت: پیش بینی می شود از اواخر بهمن ماه امسال، با هجوم چندین برابری آفت ملخ مواجه شویم و شاید در سطح یک میلیون هکتار نیاز باشد مبارزه انجام دهیم که حدودا به اندازه دو سال قبل است.


کیخسرو چنگلوایی بامداد روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه در آیین افتتاح آمادگاه ملخ صحرایی عنوان کرد: ملخ یکی از مخرب ترین آفت های محصولات کشاورزی در طول تاریخ است که گاها در برخی از کشورها توانسته موجب قحطی هم بشود.
وی اضافه کرد: این آفت از سال ۱۳۹۷ و پس از ۵۰ سال در مناطق جنوبی کشور و حدود ۹ استان را مورد حمله قرار داد. این استانها حدود ۳۴ درصد از تولیدات کل کشور را بر عهده دارند که از لحاظ وزنی، ارزشی و تنوع محصولات رقم قابل توجهی است.
این مسئول اشاره کرد: خوشبختانه در سال ۱۳۹۷ با همکاری دستگاه های مختلف، در سطح ۷۵۰ هزار هکتار مبارزه صورت گرفت و در سال ۱۳۹۸ نیز به مساحت ۴۱۵ هزار هکتار مبارزه انجام شد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، رئیس سازمان حفظ و نباتات کشور بیان کرد: با تدارکات و تجربیات حاصل شده از قبل و همین طور پیش بینی امکانات، تجهیزات و سموم موردنظر، یک سری ابتکارات به لحاظ شیوه مبارزه نیز داشتند که با تلاش صورت گرفته اجازه ندادند این آفت محصولات زراعی و باغات ما را مورد حمله قرار داده و خسارت وارد کند.
چنگلوایی اشاره کرد: اگر مبارزه با ملخ ها و مدیریت این بحران بموقع انجام نمیشد در مورد یک محصول مانند گندم می توانست روزانه ۱۲ میلیارد تومان خسارت وارد کند که ببینید در یک بازه ۲۰۰ روزه به چه عددی می رسیم. ضمن اینکه این آفت همه چیز خوار است و می تواند هم به محصولات زراعی، باغی، جنگل و حتی به تالاب ها حمله نماید.
وی اظهار نمود: از شروع سال جاری در سطح ۱۱ استان که پیش بینی میکردیم مورد حمله ملخ ها قرار بگیرد حدود ۱۶ میلیون هکتار رصد و پایش به صورت میدانی انجام شده تا به محض مشاهده نخستین نشانه های وجود این آفت عملیات مبارزه صورت گیرد و بیش از ۱۵۰۰ گروه و اکیپ تشکیل شده است.
این مسئول عنوان کرد: پیش بینی ما این است که از اواخر بهمن ماه امسال، با هجوم چندین برابری آفت ملخ مواجه شویم و پیش بینی این هست که شاید در سطح یک میلیون هکتار نیاز باشد مبارزه انجام دهیم که حدودا به اندازه دو سال قبل است و امیدواریم این اتفاق نیفتد.
رییس سازمان حفظ و نباتات کشور با اشاره به ضرورت حفظ نخیلات اشاره کرد: نه فقط بحث نخیلات بلکه جنگل، مرتع و تالاب ها و محصولات سبزی و صیفی اینها بعنوان سرمایه هستند و در مبارزه با ملخ یعنی نباید اجازه دهیم به هر چیزی که منشا گیاهی دارد حمله بکند. بخش عمده ای از اقتصاد کشاورزی استان بر پایه نخل هست و اساسا حساسیت خودرا دارد.
منبع:

1399/11/15
13:23:29
0.0 / 5
1136
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد