فشار كرونا و تورم بر پرورش ماهیان سردآبی مازندران

فشار كرونا و تورم بر پرورش ماهیان سردآبی مازندران

آبیاری: کاهش مصرف و تجارت ناشی از کرونا در کنار افزایش قیمت انواع نهاده ها و هزینه های سربار میزان تولید ماهیان سردآبی مازندران را امسال به نصف کاهش داده و آن گونه که رئیس اتحادیه این بخش می گوید سبب خشکیدن چشمه تولید در برخی از مزارع شده است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، فعالان عضو اتحادیه تولید کنندگان ماهیان سردآبی مازندران می گویند که امسال کرونا با بستن رستوران ها، تعطیلی مراسم عروسی و عزا و همین طور صادرات پا بر گلوی این بخش تولیدی گذاشت و افزایش سه برابری قیمت انواع خوراک آبزیان همچون پودر ماهی و دیگر هزینه های تولیدنظیر تجهیزات و قطعات برقی و همین طور مشکلات پرداخت بیمه و دستمزد کارگری هم این فشار طاقت فرسا را سنگین تر کرد تا نفس تولید در این بخش شیلاتی به شماره بیفتد.
تعدادی از تولید کنندگان ماهیان سردآبی مازندران به خبرنگار ایرنا گفتند که بااینکه امسال منابع آبی مناسب مزارع کوهستانی شرایط را برای تولید ماهیان سردآبی بخوبی فراهم نموده بود، اما شرایط همدستی تحریم و کرونا، قیمت نهاده ها را آنچنان بالا برد که تولید برای تعدادی از فعالان نا ممکن شد و برخی دیگر هم مجبور شدند از میزان ماهی ریزی بکاهند.
یکی از مزرعه داران حاشیه رودخانه هراز در شهرستان آمل به خبرنگار ما اظهار داشت: به سبب افزایش بی رویه قیمت خوراک ماهیان پرورشی به ویژه پودر ماهی کیلکا، نیاز به نقدینگی زیاد شد و بنا بر این هم تعدادی از همکاران ما یا نتوانستند از پس هزینه ها بر بیایند و کار را رها کردند و یا این که با قسمتی از ظرفیت مزرعه کار ماهی ریزی را ادامه دادند.
امیر سلطانی توضیح داد: هرکیلوگرم پودر ماهی از ۳۵ هزار ریال با افزایش بیش از سه برابری به حدود ۱۱۵ هزار ریال رسید و بنا بر این هم تامین نقدینگی تهیه نهاده ها برای خیلی از مزرعه داران مشکل شد.
این تولید کننده که مزرعه ای به ظرفیت تولید ۲۰ تن دارد، اضافه کرد: سال قبل با ۲۰۰ میلیون تومان توانستم مزرعه را با ظرفیت کامل ماهی ریزی کنم و تولید داشته باشیم، اما امسال برای تولید با ظرفیت کامل نیاز به ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان سرمایه داشتم که نتوانستم تامین کنم و بنا بر این هم بناچار تولید را به نصف کاهش دادم.
وی افزایش قیمت دارو، دستمزد کارگر، خطرات احتمالی طبیعی و غیر طیبعی مانند بروز سیلاب، قطع برق، شیوع بیماریهای ماهیان و مرگ و میر احتمالی آنها از عوامل تاثیر گذار بر افزایش هزینه های تولید برشمرد و اظهار داشت: تامین تجهیزات و قطعات برقی به ویژه پمپ های آب و ژنراتور و تعمیرات آنها همیشه از دغدغه های جدی تولید کنندگان ماهیان سردآبی است که متاسفانه این مشکلات امسال دوچندان شده است.
سلطانی که ماهی قزل آلا پرورش می دهد، اضافه کرد: هزینه های تولید بطور طبیعی قیمت تمام شده و فروش قزل آلا را افزایش داد در صورتیکه در طرف دیگر بازار، قدرت خرید مصرف کنندگان یعنی مردم بشدت کم شد ضمن این که با بسته شدن رستوران ها، هتل ها، تالارها و سخت شدن صادرات، عملا امکان تولید بیشتر حتی برای کسانی که قدرت تامین نقدینگی را داشتند، با ریسک همراه شد.
وی یکی از اشکالات دیگر را پیدا شدن سر و کله واسطه ها برای " بزخر " کردن ماهیان تولیدی به خاطر شرایط بازار معرفی نمود و توضیح داد: وقتی قدرت خرید مردم کم شد، بازار و تعیین قیمت محصول به دست واسطه ها افتاد. آنها هم از وضعیت بازار و هم نیاز تولید کنندگان به نقدینگی برای تامین نهاده ها به صورت دو سر سو استفاده کردند و قیمت دلخواهشان را به تولید کنندگان تحمیل کردند.
کاهش ۵۰ درصدی تولید
مدیر عامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان سردآبی مازندران هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خیلی از تولید کنندگان امسال با مشاهده فراوانی آب در مناطق کوهستانی فکر می کردند سال خوبی برای تولید داشته باشند، اما علاوه بر کرونا، کمبود نقدینگی و افزایش قیمت نهاده ها سبب شد تا امسال تولیدات برمبنای ظرفیت هر مزرعه به نصف کاهش بیابد.
علی محمد قربانی اضافه کرد: امسال مقدار تولید ماهیان سردآبی تا اختتام ماه دی یعنی ۱۰ ماه سال کمتر از ۶ هزار تن بود که نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود ۵۰ درصد کمتر است.
وی اظهار داشت: این وضعیت کاهش تولید در حالی رقم خورده است که فقط ظرفیت تولید ماهیان سردآبی در محور هراز تا هفت هزار تن در سال است.
قربانی توضیح داد: در صورتیکه تا پیش از سال قبل هر مزرعه با ظرفیت ۲۰ تنی می توانست با ۲۰۰ میلیون تومان نقدینگی تولید کامل را در یک سال عملیاتی کند، اما امسال به سبب مشکلات افزایش سه برابری قیمت نهاده ها و هزینه های سربار ناشی از پرداخت حق ناظر فنی، اجاره بهاء، دستمزد کارگر، بیمه تامین اجتماعی، هزینه های تعمیرات و خرید قطعات، نقدینگی برای تحقق این مقدار تولید به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.
وی تعداد مزارع فعال پرورش ماهیان سردآبی در مناطق کوهستانی و جلگه ای مازندران را ۲۴۰ واحد اعلام نمود و اظهار داشت: متوسط ظرفیت تولید در هر دوره ۶ ماهه ۱۰ تا ۴۰ تن در هر مزرعه است که ظرفیت این میزان امسال در همه واحدها به نصف کم شد.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان سردآبی گفت: بررسی ها نشان میدهد به رغم وجود تقاضا برای خرید ماهی، تعدادی از پرورش دهندگان با وجود خالی بودن استخرها، بچه ریزی کمی را انجام دادند و در حقیقت عرضه ماهی قزل آلا در بعضی از واحد های پرورشی حدودا به انتهای تولید خود رسیده است.
وی به افزایش قیمت نهاده ها همچون پودر ماهی و سویا اشاره نمود و بیان داشت: حالا قیمت پودر ماهی کیفی به کیلویی ۳۰ هزار تومان رسید و سویا نیز که خیلی کم در بازار وجود دارد تا ۱۳هزار تومان در هر کیلو فروخته می شود.
قربانی به کمبود انواع دارو افزایش قیمت خصوصاً ویتامین های " آ "، " سی " امسال اشاره نمود و گفت: این ویتامین در جعبه ای از ۲۵۰ هزار تومان به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.
وی از تخصیص ۲۰۰ هزار تن سویا برای خوراک تولید کنندگان ماهیان پرورشی سردآبی مازندران آگاهی داد و اظهار داشت: مسئولان تصمیم گرفتند که این مقدار سویا یارانه ای را به کارخانه های خوراک دام استان بدهند تا قیمت خوراک ماهیان کاهش بیابد، اما بررسی ها نشان می دهد، هیچ تاثیری در کاهش قیمت نداشته است و حتی معین نیست این مقدار سویا در کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفته است یا در بازار آزاد فروخته شد؟
قربانی افزایش قیمت پمپ های آب و ژنراتور ها را هم مشکل دیگر تولید کنندگان معرفی نمود و اضافه کرد: پمپ آب ۸۰۰ هزار تومانی به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. همین طور قطعی و نوسانات برق امسال نیز سبب خرابی و سوختن سیم پیچی های این پمپ ها شد که هزینه تعمیرات وسیم پیچی این پمپ ها نیز تا پنج برابر سال قبل افزایش یافت.
وی میانگین هزینه تولید هر یک کیلو ماهی قزل آلا در مزارع پرورش ماهیان سردآبی مازندران با قیمت جدید نهاده ها و دستمزد کارگری را تا ۴۸ هزار تومان برآورد کرد و اضافه کرد: باتوجه به کاهش قدرت خرید مردم و رقابتی نبودن صادرات ماهی، بنظر می رسد بیشتر پرورش دهندگان از ادامه فعالیت ناامید شوند.
قربانی با اشاره به اینکه متوسط قیمت امسال ماهی در بازار عمده فروشی استان هر کیلو گرم ۴۴ تا ۵۱ هزار تومان بوده است، نسبت به دلالی عرضه و فروش ماهیان سردآبی انتقاد نمود و اظهار داشت: این که انواع ماهی قزل آلا در هر کیلو تا ۶۵هزار تومان در فروشگاه های استان به مصرف کنندگان فروخته شود، نشانه دلال بازی در این محصول مهم پروتئینی است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر مزارع ماهیان سردآبی در مناطق کوهستانی و به دور از عرضه مستقیم برای عموم مردم است، اضافه کرد: بنا بر این شاهد واسطه گری بیش از اندازه به بهانه هزینه حمل و نقل در این محصول آبزی پروری هستیم که باید نظارت شود.
بررسی میدانی خبرنگار ایرنا از فروشگاه های مواد پروئینی و ماهی در شهرستان های ساری و آمل هم نشان میدهد که حالا هر کیلو گرم ماهی قزل آلا سالمون تا ۷۵هزا تومان و معمولی ها نیز ۶۳تا ۶۵هزار تومان به تناسب وزن و قد عرضه می شود.
مدیر عامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان سردآبی مازندران به وجود تقاضا برای صادرات به ویژه به کشور روسیه اشاره نمود و اظهار داشت: اگر شرایط خصوصاً مقوله نقدینگی و تامین نهاده ها با قیمت مناسب فراهم گردد می توانیم ظرفیت تولید تمامی مزرعه را تا ۲۵هزار تن در سال افزایش بدهیم.
امضاء فروشی ناظران فنی
مدیر عامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان سردآبی مازندران همین طور از عملکرد نظام دامپزشکی و نظام مهندسی کشاورزی در صدور و یا تمدید پروانه پرورش ماهیان سردآبی انتقاد نمود و اظهار داشت: بااینکه دولت برای کم کردن تصدی گری و با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان این قوانین را مصوب و تعیین کرده است، اما این که این افراد اصلا نسبت به انجام ماموریتشان آشنایی نداشته باشند و یا در قبال وظیفه خود حتی حاضر به حضور در محل مزرعه نشوند و فقط حق امضاء را مطالبه کنند، فاجعه است.
قربانی مدعی شد: خیلی از ناظران فنی بعنوان دامپزشک نسبت به وظفه خود آشنایی ندارند و حتی از انجام درست مقررات صدور و یا تمدید پروانه چشم پوشی می کنند. اگر این موارد به درستی از طرف ناظران و بازررسان دستگاه حاکمیتی رصد نشود، در آینده با چالش های جدی پرورش ماهیان سردآبی مواجه خواهیم شد.
وی اظهار داشت: پرورش دهندگان با تجربه بمراتب از ناظران فنی نسبت به همه مسایل پرورش ماهیان سردآبی آشنا تر هستند، بنا بر این اتحادیه اعتراض خودرا به مدیر عامل شیلات ایران اعلام نمود و ایشان نیز با ارسال فرمی نظرات تک تک پرورش دهندگان را نسبت به فعالیت ناظران فنی خواهان شد که نتیجه این نظرات نارضایتی ۹۰ درصدی پرورش دهندگان نسبت به عملکرد ناظران فنی اعلام گردید.
سال سخت تولید
معاون آبزی پروری شیلات مازندران هم با اشاره به اینکه تحریم ها و کرونا شرایط سختی را بر تولید کنندگان تحمیل کرده است، اظهار داشت: از آن جایی که بخش زیادی از تخم چشم زده ماهی و نهاده های اصلی برای کارخانجات خوراک آبزیان وارداتی است، با تغییرات قمیتی ارز، هزینه تولید بشدت افزایش یافته است.
محمد مهدی عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه قیمت پودر و روغن ماهی نیز بعنوان دیگر خوراک تولید کنندگان ماهیان سردآبی افزایش چشم گیری یافته است، اضافه کرد: بااینکه هزینه تولید بالا رفته است، اما تسهیلات در قالب سرمایه در گردش ارزان به متقاضیان پرداخت می شود.
وی ضمن تایید کاهش تولید ماهیان سردآبی در مازندران، توضیح داد: البته آمار اتحادیه در خصوص کاهش ۵۰ درصدی بزرگ نمایی است و از سویی این آمار فقط مربوط به واحدهای تحت پوشش اتحادیه است.
عباس زاده با اشاره به اینکه سهم کارخانه های خوراک آبزیان از نهاده های ذرت و سویا که با ارز دولتی وارد می شود خیلی کم است، بیان داشت: بنا بر این هنوز این نهاده نتوانسته تاثیر محسوسی در کاهش قیمت خوراک آبزیان در استان بگذارد.
ساماندهی ناظران فنی
معاون آبزی پروری شیلات مازندران همین طور با اشاره به اینکه اعتراض اتحادیه ماهیان سردآبی نسبت به ناکارآمدی کارشناسان بهداشتی نظام دامپزشکی در واحد های آبزی پروری درست است، اظهار داشت: این کارشناسان رابطان دامپزشکی هستند و نسبت ماموریت بهداشتی واحدهای آبزی پروری تخصصی ندارند، ولی حق دستمزد دریافت می کنند که این کار درست نیست.
وی با اشاره به اینکه شیلات مازندران در حال ساماندهی و به کار گیری ناظرین فنی شیلاتی با هماهنگی نظام مهندسی کشاورزی استان است، اضافه کرد: شیلات نیز در حال شناسایی و ساماندهی کارشناسان خبره طبق ضوابط و مقررات شیلات است.
عباس زاده با اشاره به اینکه این افراد باید به لحاظ فنی و کارآمدی تعیین صلاحیت شوند، اظهار داشت: دوره های آموزشی نیز برای این کارشناسان بعنوان ناظرین نظام مهندسی شیلاتی برگزار می شود.
وی از پیگیری شیلات ایران برای کاهش تعرفه آب بهاء و تخصیص نهاده های دامی وارداتی برای کارخانه های معین تولید خوراک آبزیان در استان مازندران آگاهی داد.
معاون آبزی پروری شیلات مازندران در مورد قیمت ماهیان پرورشی در استان نیز توضیح داد: همیشه عرضه و تقاضا ماهی عامل تعیین قیمت ها است بنا بر این پیشنهاد شده است تا اتحادیه زنجیره تولید و فروش را در هر منطقه بوجود آورد تا تعیین کننده قیمت واقعی ماهیان پرورشی در استان باشند.
شیلات مازندران با دارا بودن بیش از سه هزار و ۵۰۰ مرکزآبزی پروری و اشتغال بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر در این واحدها، جایگاه ویژه ای درفعالیت های شیلاتی کشور دارد.
طبق آمار شیلات مازندران پارینه حدود ۱۰۵ هزار تن انواع آبزیان پرورشی در استان تولید شد.منبع:

1399/11/16
13:16:02
0.0 / 5
1138
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد