6 نفر از فعالان بیمه محصولات كشاورزی استان اردبیل مورد تجلیل قرار گرفتند

6 نفر از فعالان بیمه محصولات كشاورزی استان اردبیل مورد تجلیل قرار گرفتند

ایرنا- ۶ نفر از فعالان و مدیران برتر بیمه کشاورزی در بخش های مختلف زراعت، باغ و دام و طیور استان اردبیل روز چهارشنبه طی آیینی مورد تجلیل قرار گرفتند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این آیین ضمن اشاره به فعالیت بیشتر از ۱۲۰ هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: این بخش سهم بزرگی در اشتغال استان دارد.
خلیل نیکشاد اضافه کرد: تولید کنندگان و بهره برداران حوزه کشاورزی استان اردبیل باید در زمینه بیمه و از راه صندوق بیمه کشاورزی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر مورد حمایت قرار گیرند.
وی بیان نمود: استان اردبیل سال جاری در مجموع عملکرد بیمه محصولات کشاورزی، در بخش های دام و طیور، زراعت و باغ در سطح کشور در رتبه نخست قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار نمود: تابحال ۳۴۰ هزار هکتار از مجموع ۷۷۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی این استان از راه صندوق پشتیبانی از بیمه کشاورزان، بیمه شده و تلاش بر این است که ضریب بیمه این بخش افزایش یابد.
وی ضمن اشاره به قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک و بروز تنش های آبی و سایر حوادث و مخاطرات موثر بر تولید کشاورزی اظهار داشت: صندوق بیمه بخش کشاورزی یک صندوق حمایتی بوده و برای جبران قسمتی از هزینه خسارات تاسیس شده و باید فرهنگ استفاده از خدمات آن ترویج شود.
وی افزود: سال جاری ۱۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی استان اردبیل واگذار شده که در بخش سرمایه در گردش، مکانیزاسیون و رونق تولید استفاده شده است ولی لازم است متناسب با این تسهیلات، بخش بیمه کشاورزی استان هم تقویت شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی استان اردبیل هم در این نشست خواهان ترویج فرهنگ استفاده از بیمه در بخش کشاورزی شد و اظهار داشت: مدیریت هزینه و مدیریت عوامل خطر در بخش کشاورزی لازم است و صندوق بیمه کشاورزان راهکاری مناسب در این حوزه به حساب می آید.
داوود رجبی بیان نمود: برای پیشگیری از خسارت، باید عوامل موثر بر خسارت کشاورزان به حداقل برسد و همه کشاورزان باید برای جبران خسارات احتمالی، محصول و مزارع خویش را بیمه کنند.
وی ضمن اشاره به افزایش بیمه دام در استان اردبیل به میزان ۲۵۲ درصد، محصولات باغی به میران ۱۱۵ درصد و سایر محصولات زراعی به میزان ۱۵۶ درصد بیان نمود: علیرغم این میزان رشد، الان ضریب نفوذ بیمه کشاورزی استان اردبیل در بخش زراعت ۳۹ درصد، در بخش دام ۲۰ درصد و در بخش باغ ۱۲ درصد است.
مدیرعامل بانک کشاورزی استان اردبیل با انتقاد از بیمه نشدن ۲ هزار و ۹۶۳ تراکتور و یک هزار و ۳۶۳ دستگاه کمباین فعال و هم همه محصول ساخته شده در بخش شیلات استان اردبیل اظهار داشت: در زمینه بیمه ماشین آلات کشاورزی استان اقدام موثری نشده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل هم ضمن اشاره به بیمه شدن ۳۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان اعلام نمود: استان اردبیل در زمینه بیمه اراضی کشاورزی در رتبه نخست کشوری قرار دارد.
احمد شهریار با بیان اینکه بیمه کشاورزی استان اردبیل نسبت به سهمیه تعیین شده جلوتر است، اظهار داشت: گندم و جو عمده محصول بیمه شده کشاورزان در این استان است و زارعان این دو محصول بیشترین استقبال را از بیمه محصول کاشته شده کرده اند.
وی با تکیه بر ضرورت بیمه شدن محصول و مزارع کشت پنبه، سیر و بادام زمینی در استان اردبیل اضافه کرد: در سالهای اخیر کشت این محصولات در استان افزایش یافته و باید مزارع این محصولات هم بیمه شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خواهان منوط شدن عرضه سوخت به ماشین آلات کشاورزی به بیمه شدن این تجهیزات و هم منوط شدن تخصیص آب مزارع آبی استان به بیمه مزرعه شد و اضافه کرد: متاسفانه برای جلوگیری از خسارت و ترویج فرهنگ بیمه هزینه چندانی نمی گردد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است.
۴۳.۶ درصد از مساحت استان این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی هم در ارتباط با سایر کاربری هاست.
اراضی زراعی استان به مساحت ۷۷۸ هزار هکتار است که ۵۱۵ هزار هکتار آن به صورت دیم و ۲۲۵ هزار هکتار آن هم به صورت آیی کشت می شود و در ۳۹ هزار هکتار از اراضی این استان هم باغ راه اندازی شده است.
سالانه بالغ بر ۴.۵ میلیون تن محصول کشاورزی در استان اردبیل تولید می شود که معادل چهار درصد مجموع محصولات ساخته شده کشور است.منبع:

1399/12/02
09:55:11
0.0 / 5
1061
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد