معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

فارس در منابع آب زیرزمینی به فاجعه نزدیك می شود

فارس در منابع آب زیرزمینی به فاجعه نزدیك می شود

به گزارش آبیاری فارس معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تشریح عدد کسری آب مخزن زیر زمینی پرداخت و به صورت تجمعی به این عدد در فارس اشاره و بیان نمود: با عدد ۱۰ میلیارد مترمکعبی کسری تجمعی مخازن آب زیر زمینی در فارس مواجه هستیم که در واقع در حال نزدیکی به یک فاجعه است.


احمدرضا لاهیجان زاده سه شنبه۱۲ اسفند در آیین افتتاح اولین کنفرانس تنوع زیستی فارس که به شکل مجازی در شیراز شروع به کار کرد، به تنوع زیستی تالاب ها اشاره و بیان نمود: خدمات تنوع زیستی، بخش مغفول مانده در کل مجموعه علمی کشور است در حالیکه هرچه قدر بتوانیم خدمات اکوسیستمی را تبدیل به کمیت نماییم در مباحث بین بخشی بهتر می توانیم از ثروت های ملی دفاع نماییم.
او با اشاره به اینکه بخش زیادی در تنوع زیستی دنیا در تالاب ها نهفته است، از فارس بعنوان نگین طبیعت ایران یاد و ضمن اشاره به ظرفیت های این استان بیان نمود: سه پارک ملی، هشت منطقه حفاظت شده، دو پناهگاه حیات وحش و ۲۱ منطقه شکار ممنوع در این استان وجود دارد که مجموع اینها صدها هزار عرصه را پوشش می دهد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: فارس یکی از استان های پهناور کشور است که با عنایت به وسعت و خصوصیت های طبیعی انتظار بالا بودن تنوع اکوسیستمی هم در آن وجود دارد.
به گفته لاهیجان زاده، طی چند دهه گذشته اتفاقات ناگواری در حوزه محیط زیست در کشور حادث شده و مشابه این مهم در دیگر نقاط دنیا هم شاهد می باشیم.
او با اشاره به اینکه به علت اینکه اقلیم ایران، یک اقلیم خشک و نیمه خشک است، اکوسیستم این کشور شکننده است، تصریح کرد: در زمینه مدیریت آب بگونه ای عمل کرده ایم که بیشترین حجم آب تجدیدپذیر را از سفره های زیر زمینی در یک بازه زمانی کوتاه استفاده کردیم.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تشریح عدد کسری آب مخزن زیر زمینی پرداخت و به صورت تجمعی به این عدد در فارس اشاره و بیان نمود: با عدد ۱۰ میلیارد مترمکعبی کسری تجمعی مخازن آب زیر زمینی در فارس مواجه هستیم که در واقع در حال نزدیکی به یک فاجعه است.
لاهیجان زاده افزود: در فارس یک گردش آب حدودا ۲۱ میلیارد متر مکعبی داریم اما حق آبه ای که برای محیط زیست حتی در مطالعات اخیری که در سازگاری با کم آبی مشخص شده، رقم ۸۰۰ میلیون مترمکعبی است در حالیکه تحقیقات نشان می دهد که کف نیاز آبی برای پایداری نسبتا مناسب رودخانه و تالاب ها حدود ۱.۵ میلیون متر مکعب آب است.
او با تکیه بر اینکه برای تنوع زیستی در ایران همه افراد باید کمک کنند، اظهار داشت: یکی از نتایج خشک شدن تالاب ها، بروز پدیده گرد و غبار است که ما در بعضی استان ها مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان با شرایط سخت این فعالیت مواجه شدیم.
معاون محیط دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست همینطور بیان نمود: برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی و سطحی هم باعث پایین رفتن سفره های آب، کاهش رطوبت خاک و افزایش پدیده گرد و غبار شده است.
لاهیجان زاده همینطور با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۲ میلیون هکتار از عرصه هایی که می توانند باعث کانون گرد و غبار با درجه بندی های مختلف شوند، شناسایی شده اند، خاطرنشان کرد: از مجموع ۳ میلیون هکتار از عرصه های تالابی کشور، نزدیک به یک و نیم میلیون هکتار پتانسیل برخاستن گرد و غبار را دارند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تالاب گاوخونی شرایط بدی دارد، اضافه کرد: مطالعه ای تحت عنوان نجات بخشی رودخانه زاینده رود آماده شده که انتهای این نجات بخشی، نجات تالاب گاوخونی است. برای تالاب های فارس هم این برنامه پیشبینی شده است.
منبع:

1399/12/13
22:39:28
0.0 / 5
1118
تگها: آب , اقلیم , خدمات , سفر
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد