مدیر حفظ نباتات جهادكشاورزی استان:

ملخ های صحرایی در ایام آینده به هرمزگان می آیند

ملخ های صحرایی در ایام آینده به هرمزگان می آیند

ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به کشاورزان اخطار داد: ملخ های صحرایی در ایام آینده به این استان هجوم می کنند.


سیدعبدالرضا اشرف منصوری روز پنجشنبه با بیان این خبر به رسانه ها اضافه کرد: همه کشاورزان، دامداران و دریانوردان به محض مشاهده دسته های ملخ سریع مراتب را به مراکز جهادکشاورزی شهرستان های خود اعلام کنند
تا بلافاصله اقدام های لازم برای شناسایی کانون ریزش ملخ و عملیات مبارزه اقدام گردد.
وی بیان داشت: باتوجه به پیشبینی فائو و سازمان حفظ نباتات کشور، احتمال افزایش هجوم ملخ های صحرایی به هرمزگان باتوجه به وجود جمعیت انبوه ملخ بالغ در عربستان، وجود جریانات جوی و جهت وزش باد است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اظهارداشت: برای مقابله با این آفت همه لوازم و تجهیزات شامل انواع سموم مورد تایید سازمان حفظ نباتات کشور، ادوات و دستگاههای سمپاش و تجهیزات عملیات مبارزه شامل ماسک، لباس ضد شیمیایی، کلاه و دستکش به شهرستان های استان ارسال شده است.
ملخ صحرایی آفت خطرناکی است که از شمال شرق آفریقا و از کشور پاکستان به سمت کشور هجوم می آورند.
استان های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خوزستان درگیر آفت ملخ صحرایی هستند که بیشترین سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان وبلوچستان و هرمزگان است.
ملخ های صحرایی گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند و با قدرت پرواز بسیار زیادی که دارد می تواند در یک شبانه روز تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
این نوع از ملخ ها در راه عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف، جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با عنایت به قدرت تخریبی بالایی که دارند سبب قحطی در منطقه هم می شوند.
اولین دسته ملخ های صحرایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه ۹۷ در بندرنخیلو از توابع بندرلنگه گزارش و علت مهاجرت آنها هم نبود بارش و غذای کافی در سواحل دریای سرخ و عربستان اعلام گردید که از راه خلیج فارس و دریای عمان وارد خاک ایران شده بودند.
در اطلاعات منتشره سازمان حفظ نباتات ایران ضمن اشاره به حمله ملخ ها به ۱۰ استان کشور در سال کشاورزی گذشته(مهر۹۷تا شهریور۹۸) از هرمزگان بعنوان موفق ترین استان در زمینه مبارزه با این آفت خطرناک نام برده شده است.
وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان۱۵۶هزارهکتار با تولید سالانه ۲میلیون و ۹۰۰هزارتن محصول باغی و زراعی (با محوریت محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل) است.1399/12/15
12:37:27
0.0 / 5
993
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان آبیاری
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد