تشدید خشكسالی های اروپا از سال 2015

تشدید خشكسالی های اروپا از سال 2015

آبیاری: بر پایه نتایج یک ارزیابی تازه، اروپا از سال 2015 میلادی تا حالا سخت ترین خشکسالی های تاریخ این قاره از بیش از 2000 سال پیش را تجربه می کند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، کارشناسان از مطالعه روی حلقه های درختان بلوط به این نتیجه رسیده اند.
گروهی از کارشناسان و پژوهشگران به سرپرستی "اولف بونتگن" از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی "نیچر ژئوساینس" از بدترین خشکسالی های قاره اروپا در ۲۰۰۰ سال اخیر سخن گفته اند. آنها به گرایشی طولانی مدت به خشکی در این قاره پی برده اند که بگفته آنها از سال ۲۰۱۵ به بعد شتاب گرفته است.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج در مطالعاتشان برای مقایسه از حلقه های کُنده بلوط هایی که قدمت آنها به ۲۱۱۰ سال و دوران رومیان باستان می رسد، بهره گرفته اند.
آنها می گویند، تغییرات اقلیمی به این معنا نیست که همه مناطق خشک می شوند. بگفته آنها در بعضی مناطق حتی ممکنست اقلیم مرطوب تر و سردتر شده باشد اما خطر دوره های شدید خشکسالی یا گرما بیشتر می شود.
این تغییرات بنا بر این مطالعه می توانند در مجموع نتایج ویرانگری برای کشاورزی، اکوسیستم و انسان ها به دنبال داشته باشد.
بنا بر ارزیابی اخیر از سال ۲۰۱۵ تا کنون دوره های خشکسالی و گرمای شدید خصوصاً در اروپای مرکزی مشاهده شده است.

مطالعه روی ۱۴۷ درخت بلوط
برای این مطالعه، کارشناسان ۱۴۷ درخت بلوط کهن را بررسی کردند. آنها در کنار این دسته از درختان بلوط زنده هم بهره گرفتند. بلوط های زنده از جمهوری چک و از ایالت بایرن آلمان آورده شدند. در آزمایش ها برای نتیجه گیری در مورد میزان آب و تأثیر گرما، ایزوتوپ های کربن و اکسیژن ۲۷ هزار و ۸۰ حلقه رشد درختان بلوط مورد بررسی قرار گرفت.
برای کارشناسان این گرایش مشخص شد که بطور کلی اقلیم در اروپا به تدریج به سمت خشک شدن می رود. در نقطه مقابل این گرایش تابستان های خصوصاً مرطوب در سالهای حدود ۲۰۰، ۷۲۰ و ۱۱۰۰ میلادی مشاهده شد. کارشناسان تابستان های به شدت خشک را خصوصاً در سالهای حدود ۴۰، ۵۹۰، ۹۵۰ و ۱۵۱۰ یافتند.
به گزارش دویچه وله، اما داده های مربوط به خشکسالی در سالهای ۲۰۰۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ و شدت آنها بسیار فراتر از آنچه بود که برای کل دوره بررسی شده ۲۱۱۰ ساله صدق می کرد.
منبع:

1399/12/28
13:51:49
0.0 / 5
1490
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد