وضعیت بارش ها در ایران طی نوروز 1400

وضعیت بارش ها در ایران طی نوروز 1400

به گزارش آبیاری رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح وضعیت بارش ها در کشور طی نوروز ۱۴۰۰ می گوید: درحال حاضر در کشور با کم بارشی مواجه هستیم.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور از شروع مهر ماه پیشبینی کرده بود که وضعیت بارش ها در ایران طی پاییز و زمستان ۹۹ کمتر از نرمال باشد. بدین سان بر مبنای اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی مهر ماه ایران ۱.۵ میلیمتر نسبت به میانگین طولانی مدت کم بارش تر بود و آبان ماه هم میزان بارش ها نسبت به نرمال ۱۹ درصد کمتر گزارش شد.
بهبود شرایط بارش ها در کشور طی آذر ماه
هرچند که وضعیت بارش ها طی این دو ماه نگران کننده گزارش می شد اما افزایش ورود سامانه های بارشی به کشور طی آذر ماه ۹۹ شرایط را تا حدودی بهبود بخشید، بطوریکه بارش های خوب در آذر ماه سبب شد که در نهایت پاییز ایران نسبت به میانگین طولانی مدت حدود ۱۰ درصد افزایش بارش داشته باشد.

شرایط خوب بارش ها در کشور چندان طول نکشید چونکه زمستان ایران خیلی کم بارش و گرم تر از حد نرمال بود، بطوریکه سازمان هواشناسی اعلام نمود که کم بارشی در ایران نگران کننده است و پیشبینی می شود که تا آخر سال آبی با خشکسالی شدید و متوسط در کشور مواجه باشیم.
رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی زمستان ۹۹
از سویی دیگر طی همین بازه زمانی گرمای هوا در بعضی از نقاط رکورد زد. احد وظیفه - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - طی بهمن ماه در گفت و گویی با ایسنا از رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی بهمن ماه اطلاع داده بود. به قول او طی روز ۲۳ بهمن ماه کمینه دمای هوای تهران در ایستگاه مهرآباد به ۹ درجه سانتیگراد رسید که چنین دمایی نسبت به میانگین طولانی مدت تهران بی سابقه بود.

احد وظیفه در گفت و گویی جدید با ایسنا درباره آخرین وضعیت بارش ها در کشور اظهار می کند: از شروع مهرماه تابحال حدود ۱۰۸ میلیمتر بارش در کشور داشتیم. این مقدار نسبت به میانگین طولانی مدت کشور حدود ۳۴ درصد کمتر است همینطور بارش ها در ایران نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۹ درصد کاهش یافته است.

سال گذشته (۱۳۹۸) یکی از سالهای خوب بارشی در کشور بود. طی سال آبی زراعی ۹۹-۹۸ بیشتر از ۲۹۰ میلیمتر بارش در کشور داشتیم که این میزان نسبت به طولانی مدت حدود ۳۱ درصد افزایش یافته بود.
بارش ها در بعضی مناطق بین ۵۰ تا ۹۰ درصد کمتر از حد نرمال است
هرچند که سال آبی گذشته بیشتر استان های کشور با افزایش بارش مواجه بودند اما وظیفه می گوید که درحال حاضر بارش ها در بعضی از استان های جنوبی و شرقی کشور بین ۹۰ تا ۵۰ درصد کمتر از حد عادیست. برای مثال بارش ها در سیستان و بلوچستان ۹۳ درصد، هرمزگان ۹۰ درصد، کرمان ۶۴ درصد، خراسان شمالی۴۳ درصد، خراسان رضوی ۵۰ درصد و فارس ۴۰ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است.

او ادامه می دهد: وضعیت بارش ها در شمال غرب کشور و استان های تهران، البرز و قزوین نزدیک به شرایط معمول است اما به صورت کلی تمامی استان های کشور با کم بارشی مواجهند.
وضعیت بارش ها در حوضه رودخانه های جنوب غرب کشور نگران کننده است
یکی از نگرانی های اصلی در سالهای خشک و کم بارش وضعیت رودخانه ها و تالاب هایی است که حق آبه خویش را دریافت نمی کنند. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به این نکته اظهار می کند: وضعیت بارش ها در حوضه رودخانه های جنوب غرب کشور ازجمله کرخه، سرشاخه های زاینده رود، دز و کارون نگران کننده است. حالا دروضعیتی هستیم که بارش ها در کشور رو به کاهش است و کم بارشی ها در ایران طی ماه های آتی هم جبران نخواهد شد.
دمای هوا در زمستان سال جاری حدود ۱.۳ درجه سانتیگراد بیشتر از حد نرمال بود
زمستان سال جاری بخصوص بهمن ماه هوا گرم تر از همیشه بود و همانطور که اشاره شد در بعضی مناطق ازجمله تهران گرمای هوا رکورد زد. بر مبنای اطلاعات موجود طی نیمه دوم بهمن ماه، میانگین دمای هوا در کشور نسبت به طولانی مدت خود حدود ۳ تا ۴ درجه سانتیگراد افزایش یافت همینطور میانگین دمای هوا در استان اردبیل ۶.۴ درجه سانتیگراد و در استان های زنجان و گیلان ۶.۳ درجه سانتیگراد نسبت به طولانی مدت بیشتر شده بود.

وظیفه درباره وضعیت کلی دمای هوا در زمستان سال جاری توضیح می دهد: میانگین دمای هوا در زمستان سال جاری حدود ۱.۳ درجه سانتیگراد بیشتر از نرمال بوده است. این بی هنجاری دمایی بخصوص در غرب و شمال غرب محسوس بود، بطوریکه دمای هوا در کردستان ۲.۴ سانتیگراد، در لرستان ۲.۲ سانتیگراد، در چهار محال و بختیاری ۲.۱ سانتیگراد و در زنجان و ایلام ۲ درجه سانتیگراد گرمتر از سالهای قبل گزارش شده است.

به گفته او بی هنجاری دمایی در بهمن ماه سال جاری شایان توجه بود، بطوریکه میانگین دمای هوا طی این ماه حدود دو تا سه درجه سانتیگراد در شرایط بیش از اندازه نرمال قرار داشت.
نوروز ۱۴۰۰ خیلی کم بارش خواهد بود
آنطور که مدلهای اقلیمی پیشبینی کرده اند، کم بارشی در کشور کماکان ادامه دارد و ایران سهم چندانی از بارش های بهاری نخواهد داشت. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اعلان اینکه برپایه پیشبینی های انجام شده نوروز ۱۴۰۰ هم خیلی کم بارش خواهد بود، می گوید: حدودا تا اواخر نوروز جنوب، جنوب غرب و شرق کشور بارشی نخواهند داشت اما در شمال غرب و غرب بارش هایی خواهیم داشت و در مرکز کشور هم بارش های کمی پیشبینی می شود.

او در انتها اظهار می کند: از چهارشنبه هفته آتی (۴ فروردین) بارش ها بیشتر در نوار شمالی کشور پیشبینی می شود. به هر حال وضعیت بارش ها در کشور نگران کننده است و تمامی مدلها هم مبین آن هستند که تا آخر فصل بهار بارش ها در ایران کمتر از نرمال خواهد بود. بدین جهت در بعضی مناطق با خشکسالی بسیار شدید مواجه می شویم. از سویی دیگر به دنبال کاهش ورود سامانه های بارشی به کشور و کاهش بارش ها، دمای هوا در فصل بهار هم بیشتر از میانگین طولانی مدت پیشبینی می شود.

منبع:

1399/12/30
15:00:34
0.0 / 5
1205
تگها: آب , اقلیم , هوا
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد