بررسی و رفع مشكلات حضور نیروهای نظامی در مناطق حفاظت شده

بررسی و رفع مشكلات حضور نیروهای نظامی در مناطق حفاظت شده

منطقه حفاظت شده یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست است که به علت حفظ و احیای رویشگاه های گیاهی و زیستگاه های جانوری آن ارزش حفاظتی پیدا می کنند استان تهران هم دارای چهار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، کویر، جاجرود و ورجین است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، براساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان تهران شامل پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و لار، آثار طبیعی ملی تار و هویر، تنگه واشی و غار رودافشان، مناطق حفاظت شده جاجرود، البرز مرکزی، کویر و ورجین، پناهگاه حیات وحش کاوده و مناطق شکار ممنوع کوه سفید و لار است.

امیر عباس احمدی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه ۲۷ درصد از سطح استان تهران به مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص پیدا کرده است، اظهار داشت: به لحاظ سطوح طبقه بندی مناطق حفاظت شده خوشبختانه از هر چهار طبقه حفاظتی همچون پارک ملی، اثر طبیعی ملی، منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش در سطح استان تهران برخوردار هستیم.

وی افزود: بخشی از این مناطق به لحاظ تقسیمات سیاسی خارج از محدوده استحفاظی استان تهران و در حوزه استحفاظی استان های مازندران، البرز و سمنان قرار دارند.

احمدی ضمن اشاره به اینکه سال قبل فعالیتهای اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران تحت الشعاع شیوع کرونا قرار گرفت، اظهار نمود: فعالیتهای میدانی در حوزه کاری ما بخصوص در اولین ماه های سال ۹۹ محدود شد اما با این وجود حدود ۱۱۰۰ اقدام مکاتبه ای و کارشناسی و تهیه نقشه مطالعات میدانی در بخش محیط طبیعی انجام شد.

رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینکه یکی از بزرگترین چالش هایی که در مناطق حفاظت شده با آن روبه رو هستیم حضور نیروهای نظامی در بعضی از این مناطق است، اظهار داشت: با عنایت به شرایط دوران جنگ، حضور نیروهای نظامی در خیلی از مناطق کشور نه تنها در استان تهران بلکه در سطح کشور امری ضروری بود. امروزه هم حضور نیروهای نظامی به منظور تأمین امنیت کشور لزوم دارد اما به صورت کلی حضور نیروهای نظامی در مناطق حفاظت شده با امر حفاظت از حیات وحش تعارضاتی را بوجود می آورد.

وی افزود: حضور انسان در مناطق حفاظت شده مشکلاتی را بوجود می آورد حتی در زون های امن مناطق حفاظت شده و پارک های ملی حضور محیط بان هم باید محدود باشد چونکه این محدوده ها تنها برای مطالعات و پژوهش هستند و لازم است روند اکوسیستم به صورت طبیعی مورد مطالعه قرار گیرد.

احمدی با اشاره به اینکه حضور نیروهای نظامی در مناطق حفاظت شده برای حیات وحش خالی از اشکال نیست اما فعالیتهای نظامی را هم نمی توان تعطیل کرد، اظهار نمود: بدین منظور کارگروه تعامل بین نیروهای نظامی و سازمان حفاظت محیط زیست در جهت دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد تا هم محیط زیست حفظ شود و هم برای فعالیتهای نظامی مشکلی ایجاد نشود.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه بطور قطع حفاظت از امنیت کشور در اولویت بالاتری نسبت به مدیریت مناطق حفاظت شده قرار دارد، اظهار داشت: کارگروه های مختلفی در زمینه مشکلات حضور نیروهای نظامی در بعضی مناطق حفاظت شده، تشکیل شد و در این جلسه ها بر آن بودیم که بخش هایی از مناطق حفاظت شده به صورت کامل آزادسازی شوند و نیروهای نظامی در مناطق دیگری مستقر شوند که در نتیجه در بعضی نقاط موفق به این کار شدیم و در بعضی دیگر هنوز به نتیجه نرسیده ایم.

احمدی در انتها ضمن اشاره به اینکه خالی شدن مناطق حفاظت شده از نیروها و فعالیتهای نظامی می تواند به حفاظت و مدیریت بهتر این مناطق کمک نماید، اظهار داشت: حقیقت این است که شرایط اراضی استان تهران به صورتی است که زمین در محدوده استان تهران کم شده و نیروهای نظامی امکان جابه جایی و انتقال به مناطق دیگر را ندارد. ازاین رو فعلا با عنایت به شرایط استان باید با این شرایط به کار خود ادامه دهیم.

منبع:

1400/01/04
13:42:07
5.0 / 5
1098
تگها: محیط زیست
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد