هشدار هواشناسی نسبت به كاهش دما در كشور و وزش باد شدید در 18 استان بعلاوه نقشه مناطق پرخطر

هشدار هواشناسی نسبت به كاهش دما در كشور و وزش باد شدید در 18 استان بعلاوه نقشه مناطق پرخطر

آبیاری: سازمان هواشناسی کشور با صدور هشداری نارنجی از کاهش محسوس دما در 23 استان کشور و وزش باد شدید در 18 استان آگاهی داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که از بعدازظهر امروز سه شنبه (۳ فروردین) تا عصر روز شنبه (۷ فروردین) وزش باد شدید با سرعت متوسط ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر برساعت و وزش باد خیلی شدید با سرعت بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت به صورت لحظه ای و محلی در بعضی نقاط کشور دور از انتظار نیست.

بر این اساس این شرایط طی امروز (۳ فروردین) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کرمانشاه و ایلام و طی فردا (۴ فروردین) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، اصفهان، قم، قزوین، سمنان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مازندران، البرز و تهران پیش بینی می شود.

وزش باد شدید طی روز پنجشنبه (۵ فروردین) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، قزوین، تهران، سمنان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و شمال کرمان ادامه دارد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که این شرایط طی روز جمعه (۶ فروردین) در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، غرب خراسان رضوی، قم و مرکزی و طی روز شنبه (۷ فروردین) در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و قم پیش بینی می شود.

در ادامه این هشدار آمده اسـت: بر این اساس احتمال وارد شدن خسارت به گلخانه ها وشکستن شاخه های درختان وجود دارد. بدین جهت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد مستحکم شوند و از محلول پاشی و سم پاشی خودداری شود.

استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، محافظت از محصولات گوجه فرنگی و صیفی جات جنوب کشور، تهویه و کنترل دما در سالن های مرغداری در وضعیت باد شدید، عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به سبب باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین، جمع آوری شاخه های هرس شده از کف باغ، عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به سبب شدت بالای وزش باد گرم، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغ ها و مزارع باتوجه به بارش ها و عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی باتوجه به وقوع بارش ها از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی کشور است.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از نفوذ هوای سرد به نوار شمالی کشور طی روزهای یکشنبه و دوشنبه (۸ و ۹ فروردین) آگاهی داده و بر این اساس طی روز یکشنبه (۸ فروردین) دمای هوا در شمال غرب کشور و سواحل دریای خزر بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد و طی روز دوشنبه (۹ فروردین) در شمال شرق کشور بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد و در دامنه های جنوبی البرز بین ۵ تا ۸ درجه سانتیگراد کاهش پیدا می کند.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال سرمازدگی درختان میوه وجود دارد. این سازمان سفارش کرده است که در این شرایط از کود دامی در پای درختان استفاده گردد.

تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها باتوجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین خصوصاً در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغ ها با هدف تعدیل دمای محیط، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان لطمه پذیر، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغ ها - در ساعات نزدیک بامداد و بامدادان -، مالچ پاشی در سطح باغات - سفارش به عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که احیانا دما به زیر صفر می رسد، کنترل سرما پیش از تورم جوانه ها با بهره گیری از باکتری کش ها، تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین ‏آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی باتوجه به سیر نزولی دما، استفاده از روغن ولک برای جلوگیری از باز شدن شکوفه ها و پاک سازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها ازجمله سفارش های سازمان هواشناسی است.منبع:

1400/01/05
00:44:53
5.0 / 5
1156
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد