یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران در آماده باش خطر آتش سوزی

یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران در آماده باش خطر آتش سوزی

آبیاری: فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با بیان اینکه از شروع امسال پنج فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی رخ داده که به موقع خاموش شد، اظهار داشت: طبق اخطار هواشناسی مبنی با افزایش گرما و وزش بادشدید، 131 گشت خودرویی و موتوری در آماده باش کامل هستند.


سرهنگ مجید ذکریایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نسبت به حضور بیش از اندازه مسافر و توریست در عرصه های جنگلی استان ابراز نگرانی کرد و با ذکر این نکته که ۹۸ درصد عامل آتش سوزی خطای انسانی است، اضافه کرد: باتوجه به افزایش دما و وزش باد شدید، با کوچکترین بی توجهی به ویژه خطای انسانی از طرف گردشگران خطر آتش سوزی به لحاظ تعداد منطقه و وسعت بسیار جدی است.
وی با بیان این که پنج فقره آتش سوزی هفته اول تعطیلات نوروزی در سطح کمتر از ۲ هزار متر مربع بوده است، اظهار داشت: خوشبختانه با اطلاع رسانی به موقع جنگل نشینان و همکاری نیروهای امدادی یگان منابع طبیعی، محیط زیست، نیروهای مردمی شامل بسیج و محلی ها آتش تمامی این مناطق خاموش شده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران منطقه ساری با انتقاد از بی توجهی گردشگران در خاموش نکردن آتش بعد از استفاده از آن در تهیه غذا و چای، گفت: از آن جایی که شرایط آب و هوایی و برگ های خشک ناشی از این گرما برای افزایش و گسترش آتش برقرار است، در صورت آتش سوزی در وضعیت وزش باد شدید بطور یقین خسارت بیشتری بر عرصه های جنگلی و مرتعی استان وارد خواهد شد.
ذکریایی با اظهار این که امکانات و تجهیزات آتش نشانی یگان های حفاظت عرصه های طبیعی مازندران در وضعیت آماده قرار دارد، اضافه کرد: اگر مسافران و گردشگران مرتکب خطای آتش سوزی عرصه های جنگلی نشوند، بقیه موارد تحت کنترل است.
وی با اشاره به اینکه با هماهنگی مدیریت بحران مازندران، ستاد اضطراری اطفای حریق در محل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شکل گرفته است، اظهار داشت: تمامی نیروها هم از روز گذشته در آماده باش کامل هستند و در محل محل کارشان در سرجنگل بانی ها حضور دارند.
وی از مردم خواست تا هرگونه بی توجهی و دخل و تصرف در عرصه های طبیعی و جنگلی را شامل روشن کردن آتش، تصرف و تجاوز و یا قطع درختان بوسیله سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند.
طبق پیش بینی اداره کل هواشناسی مازندران هوای امروز چهارم فروردین ماه صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش محسوس دما و وزش باد گرم گاهی شدید، در ارتفاعات غربی به ویژه دامنه های جنوبی با رگبار پراکنده، ازاواخر شب همراه با وزش باد نسبتاً شدید شمالی و افزایش ابر خواهد بود.
آسمان مازندران فردا پنجشنبه نیز نیمه ابری تا ابری همراه با کاهش دما، رگبار پراکنده و وزش باد گاهی نسبتاً شدید پیش بینی می شود.
بنابر گزارش هواشناسی مازندران وضعیت جوی روز جمعه نیز نیمه ابری گاهی ابری خصوصاً در دامنه ها و ارتفاعات با بارش پراکنده و وزش باد خواهد بود.
مازندران با ۲۴ هزار کیلومترمربع وسعت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اراضی جنگلی دارد که تحت مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری و نوشهر اداره می شود.
منبع:

1400/01/05
23:59:19
5.0 / 5
1123
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد