مدیر تعاون روستایی استان كرمانشاه:

كشت قراردادی مشكلات تنظیم بازار محصولات كشاورزی را برطرف می كند

كشت قراردادی مشكلات تنظیم بازار محصولات كشاورزی را برطرف می كند

به گزارش آبیاری مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اعلان اینکه کشت قراردادی نوعی تضمین برای کشاورزان شمرده می شود اظهار داشت: با وجود نیاز نقدینگی کشاورزان برای خرید نهاده و ماشین آلات لازم، اجرای کشت قراردادی تضمینی برای خرید محصول شمرده می شود.


«ایرج صفایی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: با اجرای کشت قراردادی کشاورزان متعهد می شوند که محصول تولیدیشان را خارج از قرارداد در جایی دیگر عرضه نکنند و از سویی کارخانه ها و صنایع تبدیلی برمبنای قیمت روز یا قیمت مناسب مبادرت به خرید از کشاورزان می کنند.
وی گفت: با اجرای کشت قراردادی، کشاورزان با رغبت بیشتری به تولید ادامه می دهند چونکه درآمد خوبی از ناحیه فروش محصول کسب می کنند.
او کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و افزایش قدرت خرید را همچون مزایای کشت قراردادی برشمرد و اظهار داشت: با اجرای کشت قراردادی و ارتقای درآمد کشاورزان، قدرت آنها برای خرید ماشین آلات افزایش می یابد چونکه طرف های خریدار محصولات تولیدی از کشاورزان شامل بخش دولتی، خصوصی یا شرکت های بزرگ این قابلیت را دارند که ماشین آلات روز را در اختیار کشاورزان قرار دهند.
مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه گفت: کشت قراردادی موجب می شود تامین نهاده شامل بذر، کود، سم و ماشین آلات توسط اتحادیه تعاونی های تولید و روستایی انجام و به سهولت در اختیار کشاورز قرار گیرد.
صفایی افزود: کشاورزان با بهره گیری از ماشین آلات روز در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت می توانند ضایعات را کاهش داده و خسارت را به حداقل برسانند.
او اظهار داشت: باتوجه به پتانسیل استان کرمانشاه و هم مرز بودن با کشور عراق و وجود چندین پایانه مرزی در این استان وجود کشت قراردادی و به تبع آن افزایش کیفیت محصول کشاورزی می تواند سبب رشد و گسترش تولید در استان کرمانشاه گردد.
وی اضافه کرد: در این راستا شبکه تعاونی های روستایی استان و اتحادیه تعاونی های تولید استان کرمانشاه آماده هرگونه همکاری در این مساله هستند.
او توضیح داد که در مرحله اول بیش از ۱۲۰ هکتار مزرعه ذرت زیر کشت قراردادی رفته است که امید می رود این مقدار در صورت حمایت مسئولان امر از شبکه و همین طور تعاونی های تولید بصورت بیش از پیش افزایش یابد.
تولید سالانه بیش از چهار میلیون تن محصولات کشاورزی در استان
استان کرمانشاه بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می شود.
داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان همچون ظرفیت ها و پتانسیل های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده می شود.
از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.
کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استانهای مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی شمرده می شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.منبع:

1400/04/03
14:30:24
5.0 / 5
986
تگها: آب , اقلیم , باغ , جنگل
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد