تداوم خشکسالی، مهم ترین عامل افزایش فرسایش بادی و تهدید امنیت غذایی

تداوم خشکسالی، مهم ترین عامل افزایش فرسایش بادی و تهدید امنیت غذایی

به گزارش آبیاری به قول رئیس گروه مطالعات مناطق بیابانی، مهم ترین علل افزایش فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای و گرد و غبار در سالجاری، تداوم خشکسالی است که علاوه بر تأثیر بر میزان کاهش پوشش گیاهی، سبب کاهش رطوبت خاک می شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی حاجی بگلو اضافه کرد: بر مبنای مشاهدات میدانی و بررسی های به عمل آمده، از مهم ترین علل افزایش فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای و گرد و غبار در سالجاری، تداوم خشکسالی است که علاوه بر تأثیر بر میزان کاهش پوشش گیاهی سبب کاهش رطوبت خاک می شود. این امر در مناطق حساس به فرسایش بادی که باد حاکمیت داشته سبب بروز افزایش شدت فرسایش بادی در مناطق برداشت و حمل ماسه شده و متعاقب آن فعال شدن مناطق رسوب گذاری می شود. فعال شدن این مناطق میزان خسارات به مناطق زیست انسانی، صنایع، راه های مواصلاتی و... را افزایش داده و چرخه تولید و امنیت غذایی را با مشکلات جدی مواجه می کند. درصورتیکه این مسائل با جدیدت در دستور کار قرار نگیرد می تواند عواقب جبران ناپذیری برای ساکنین و سرمایه گذاران این مناطق بدنبال داشته و در آینده نه چندان دور شاهد پدیده هایی نظیر مهاجرت و خالی شدن مناطق از سکنه باشیم.
۴۰ کشور دنیا در راه حشکسالی شدید

وی ادامه داد: گزارشات سازمان های تخصصی در مورد خشکسالی و تغییرات اقلیمی حاکی از جهانی بودن این پدیده ها دارد، بطوریکه ۴۰ کشور دنیا را در سالهای آتی همچون ایران به شدت متاثر می کند. پیشبینی می شود تولید و امنیت غذایی در سالهای آتی جزء اولویت های اصلی دولت های مبتلابه بوده و برای مقابله با آن برنامه ریزی کنند. این در حالیست که کشور چین در نیمه اول سال زراعی ۲۰۲۲، ۶۹ درصد ذخایر ذرت جهان، ۶۰ درصد ذخایر برنج و ۵۱ درصد از ذخایر گندم دنیا را در اختیار دارد؛ این بدان معناست که کمتر از ۲۰ درصد از جمعیت جهان موفق شده اند بیشتر از نیمی از ذرت و سایر غلات جهان را ذخیره کنند، که منجر به افزایش شدید قیمت در سرتاسر جهان شده و امکان دارد کشورهای بیشتری را به قحطی بکشاند.
تسریع در انجام اقدامات بیابان زدایی

حاجی بگلو افزود: در این شرایط و به سبب حفظ آب و خاک و مقابله با فرسایش بادی که پایداری چرخه تولید را تضمین می کنند، نیاز است اقدامات بیابان زدایی با وسعت و سرعت بیشتری صورت پذیرد. نظر به این که اقدامات بیولوژیکی بویژه استفاده از گونه های درختچه ای ریسک بالایی در شرایط خشکسالی دارند، استفاده از دیگر اقدامات بیابان زدایی در این شرایط پیشنهاد می شود. همچون این اقدامات و راهکارهای موثر جهت کاهش خسارات وارده، اقدامات بیابان زدایی با بهره گیری از روش های بیومکانیکی نظیر تله رسوبگیر، بادشکن های غیر زنده و مالچ سنگریزه ای در مناطق برداشت و حمل ماسه و روشهایی نظیر بادشکن های کوتاه و مالچ پاشی در مناطق رسوبگذاری هستند. عدم توجه به تأمین منابع اعتباری به میزان کافی جهت مقابله با مشکلات ناشی از فرسایش بادی و مدیریت بحران باعث می شود در سال های آتی هزینه بیشتری جهت کنترل مناطق بحرانی متحمل بخش های برنامه ریزی کشور در توزیع اعتبار شود.
۴ میلیون هکتار کانون بحرانی در انتظار اقدامات بیابان زدایی

به گزارش سازمان منابع طبیع و آبخیزداری کشور، به قول حاجی بگلو هم اکنون ظرفیت کشور برای مهار این مناطق چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار در سال است، این در حالیست که بر مبنای مطالعات دفتر امور بیابان از میزان ۱۴ میلیون هکتار کانون های بحرانی فرسایش بادی در کشور سطحی حدود ۴ میلیون هکتار اولویت دار وجود دارد که برای عبور از این بحران باید مورد تثبیت واقع شوند. کارشناسان براین باورند درصورتیکه ظرفیت خویش را حداقل به میزان ۵۰۰ هزار هکتار در سال برسانیم، می توانیم از این بحران عبور نماییم.
1401/04/19
15:54:38
5.0 / 5
498
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد