آموزش گردشگران و فراهم سازی زیرساخت ها كلید تكرار نشدن حادثه مرنجاب

آموزش گردشگران و فراهم سازی زیرساخت ها كلید تكرار نشدن حادثه مرنجاب

به گزارش آبیاری درپی انتشار عكس و فیلم هایی از تعقیب یك كَل وحشی توسط خودرو های آفرود در منطقه گردشگری مرنجاب كه منجر به تلف شدن این حیوان شد واكنش ها و انتقادات شدیدی هم در این حوزه عنوان شد. یك كارشناس ارشد تنوع زیستی گقت: به منظور جلوگیری از وقوع چنین حادثه هایی در آینده لازم است سازمان های متولی و مسؤلان همچون سازمان حفاظت محیط زیست و فدراسیون اتومبیلرانی مكان هایی را برای تردد خودرو های آفرود تعیین و الزامات آموزشی را برای فعالان این حوزه تعریف كنند.سید مهدی نبی یان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه حادثه ای که در مرنجاب رخ داد براثر ناآگاهی افرادی بود که کل وحشی را دنبال می کردند، اظهار داشت: به نظر می آید این افراد قصد کشتن این حیوان را نداشتند و این حادثه به علت نبود آموزش و ناآگاهی این افراد رخ داد که در نهایت منجربه مرگ «کَل» هم شد. ازاین رو برگزاری دوره های آموزشی برای فعالان حوزه آفرود لزوم دارد و فدراسیون اتومبیلرانی هم باید الزاماتی را برای افرادی که می خواهند دوره های آفرود را برگزار کنند، ایجاد نماید تا حتما دوره های آموزشی را بگذرانند.

وی با اشاره به چگونگی تلف شدن «کَل» درپی تعقیب و گریز اظهار داشت: یکی از دلایلی که انسان نسبت به سایر جانداران پیشرفت کرده است، قدرت وی در دویدن مسافت های طولانی بود چونکه بدن انسان از پوشش موی زیادی برخوردار نیست و تعرق زیادی می کند. ازاین رو این عوامل سبب می شود که انسان بتواند برخلاف سایر جانداران مسافت های طولانی را بدود.

این پژوهشگر حیات وحش افزود: در گذشته یکی از شیوه های شکار حیوانات توسط انسان ها به همین صورت بود و انسان با دویدن مداوم به دنبال حیوان بعد از مدتی آنرا از پا درمی آورد چونکه حیوانات بعد از مدتی دویدن به علت پوشش پشم و مویی که دارند دمای بدن و تعداد ضربات قلب شان افزوده می شود که منجر به نارسایی در تنفس، ایست قلبی و در نهایت مرگ می شود ازاین رو تعقیب هرگونه جانوری به صورت مداوم بعد از مدتی مرگ آنرا به دنبال دارد و اگر بتوان این مورد را به مردم محلی، گردشگران و افراد فعال در حوزه آفرود آموزش داد و در این حوزه اطلاع رسانی کرد مطمئنا با خیلی از این حوادث روبه رو نخواهیم شد.

نبی یان ضمن انتقاد از جرم انگاری برخی حوادث که بر اثر ناآگاهی افراد رخ می دهد، اظهار داشت: حادثه ای که در مرنجاب رخ داد براثر ناآگاهی افرادی بود که «کَل» را دنبال می کردند همانطور که مصرف تخم لاک پشت ها در جزیره قشم هم از سر ناآگاهی جوامع محلی بود ازاین رو برای حل چنین معضلاتی باید به سمت گفتمان منطقی برای پیدا کردن چاره درست و پای کار آوردن متولیان و فعالان حوزه محیط زیست به سمت بهبود شرایط پیش برویم وگرنه خشم و خشونت و فحاشی در فضای مجازی تنها سبب احساسی شدن فضا می شود و در نتیجه گره ای که می توان با دست باز کرد، کورتر می شود و انجام فعالیت فرهنگی در این عرصه را دشوارتر می کند.

وی افزود: با چنین رفتارهایی سبب می شویم که مسؤلان و متولیان هم یا خویش را کنار بکشند یا در محور موج سازی فضای مجازی موضع گیری کنند که این خود سبب می شود که به سمت دریافت تصمیمات منطقی نروند و به جای آن تنها برای آرام کردن جو اعلام کنند که هرگونه فعالیت آفرود در مرنجاب ممنوع می باشد.

به گفته این کارشناس ارشد تنوع زیستی، در کشور تعداد زیادی علاقه مند و خودرو های مخصوص فعالیتهای آفرود داریم اما در همه جای دنیا مناطقی را برای چنین فعالیتهایی در نظر می گیرند، مسابقه برگزار می کنند و توریست داخلی و خارجی هم جذب می کنند درحالی که ما چنین زیرساخت هایی را پیشبینی نکرده ایم و این بی سر و سامانی سبب می شود شاهد چنین حوادثی مانند تلف شدن کل در مرنجاب و تخریب پوشش گیاهی، جانوری و زیستگاه ها باشیم. ازاین رو لازم است که فدراسیون اتومبیلرانی به این مسئله ورود کند و با کمک سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مناطقی را برای فعالیتهای آفرود در نظر بگیرند و و تعاریفی برای آن عرضه کنند.

نبی یان با تاکید بر این که هر نوعی از گردشگری بخشی از تخریب را به صورت اجتناب ناپذیر به همراه دارد، خاطرنشان کرد: در تمام کشورهایی که پتانسیل فعالیتهای آفرود در آنها وجود دارد مناطقی را به این منظور مشخص و از این راه درآمدزایی هم می کنند. باید از بستر فعالیتهای آفرود در جهت اشتغال زایی و توامندسازی جوامع محلی بهترین استفاده را نماییم چونکه فعالیتهای آفرود و سافاری هم یکی از سرشاخه های گردشگری می باشد. پس به نظرم به جای نفی کردن و پس زدن و فحاشی و استفاده از الفاظ تحریک آمیز باید به سمت گفت و گو، آموزش و فرهنگ سازی در این حوزه پیش رویم.

منبع:

1399/08/14
14:56:32
5.0 / 5
1447
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد