عضو هیات علمی بخش تحقیقات حشره شناسی توصیه كرد:

انهدام میوه های آلوده به مگس مدیترانه ای در عمق ۵۰ سانتیمتری خاك

انهدام میوه های آلوده به مگس مدیترانه ای در عمق ۵۰ سانتیمتری خاك

به گزارش آبیاری عضو هیات علمی بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور سفارش کرد: برای مدیریت مگس میوه مدیترانه ای در باغات مرکبات، کشاورزان باید میوه های آلوده را در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک انهدام کنند.


« نجمه ابراهیمی » روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تاریخچه، اهمیت اقتصادی و مناطق انتشار مگس میوه مدیترانه ای اضافه کرد: این آفت به بیشتر از ۳۵۰ گونه گیاهی شامل انواع درختان میوه هسته دار، دانه ­دار، بعضی از گونه ­های جنگلی و زینتی و همینطور انواع سبزی و صیفی خسارت می ­زند ویژگی­هایی چون دامنه میزبانی وسیع، نداشتند یاپوز اجباری، قدرت زاد و ولد بالا و تولید مثل مداوم در شرایط آب و هوایی مناسب، سازگاری با انواع شرایط محیطی و تحمل بیشتر به سرما در مقایسه با سایر گونه­ های مگس میوه، سبب شده که این گونه درصدر لیست آفات قرنطینه ­ای در دنیا قرار گیرد.
ابراهیمی درمورد نحوه خسارت این آفت اظهارداشت: حشره کامل با تخم­گذاری زیرپوست میوه سبب ایجاد فرورفتگی، تغییر رنگ پوست و کاهش بازارپسندی آن می­ شود.
وی خاطرنشان کرد: خسارت اصلی توسط لاروها وارد می­ شود که از پوست و گوشت میوه تغذیه می ­کنند، در نتیجه میوه زودتر از زمان مقرر تغییر رنگ داده (زودرسی غیرطبیعی) و باعث پوسیدگی و فساد در محل فعالیت لارو روی میوه و نهایتاً ریزش میوه در بعضی میزبا­ن ­ها همچون خرمالو، انجیر و مرکبات می شود.
این متخصص آفات کشاورزی برای مدیریت و کنترل مگس میوه مدیترانه ای رعایت اصول قرنطینه، ضدعفونی میوه بعد از برداشت و کنترل زراعی ومکانیکی را سفارش کرد.
وی خاطرنشان کرد: جمع­ آوری مستمر و همگانی میو­ه ­های آلوده در باغ و انهدام کامل آنها (دفن درعمق ۵۰سانتیمتری خاک)، شخم عمیق بعد از برداشت میوه باغ­ های آلوده، پوشش میوه (با کاغذکرافت، کاغذروزنامه یا توری پارچه­ ای)، کاشت محصولات با ارزش افزوده زیاد چونکه تاقکهای مجهز به توری، برداشت زود هنگام محصول­ هایی مانند خرمالو، موز، گوجه ­فرنگی، پاپایا و آوکادو، اجتناب از برداشت دیرهنگام محصول و عدم انبار محصول در باغ در مدیریت این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
عضو هیات علمی بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهار داشت: یکی از متداو­ل ­ترین روش ­های مبارزه بامگس­ های میوه در دنیا طعمه ­پاشی است، که برحسب شدت آلودگی، معمولاً به دو روش لکه­ای (مثلاً طعمه ­پاشیرویتنه درختان یا برخیز ردیف­های کاشت) ونواری (به پهنایی کمتر از اندام هوایی درختان آلوده در بخش­های آفتاب­گیر) انجام می ­شود.
وی افزود: یکی از فرمولاسیون ­های قدیمی برای طعمه ­پاشی، مخلوط پروتئین هیدرولیزات (۳ لیتر) + حشره ­کش مالاتیون (۲۰۰ سی سی) همراه ۱۰۰ لیترآب است. طعمه پاشی باید در اوایل بامداد یا هنگام غروب آفتاب صورت گیرد.
ابراهیم در طعمه پاشی باید توجه داشت و اضافه کرد: در استان­های شمالی که بارندگی سبب شسته شدن طعمه می ­شود، باید طعمه پاشی پس از هر بارندگی و در حالت عادی به طور هفتگی تا زمان کاهش جمعیت تکرار شود، در مناطق گرمسیری به علت گرما و تبخیر طعمه، لازم است طعمه پاشی بسته به شرایط و تشخیص کارشناس در فواصل کوتاه ­تری تکرار شود.
وی افزود: زمان مناسب برای طعمه پاشی، از شروع روند افزایشی جمعیت ( ۲ تا ۳ مگس در تله در یک روز) با عنایت به شرایط میزبان است. لازم است در سطح باغ حتما یک تله فرمونی نصب شود که به محض کاهش شکار، عملیات طعمه پاشی متوقف شود.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور بر استفاده از روش های زیر برای کاهش خسارت آفت مگس میوه مدیترانه ای در باغات همچون شکار حشرات نر، شکار انبوه، برداشت زودهنگام، برداشت زود هنگام میوه جهت فرار از خسارت آفت، نظافت و پاکسازی سطح باغ از میوه­ های آلوده به مگس میوه مدیترانه ­ای، برداشت تمامی میوه ها در انتها فصل، نظارت برنقل و انتقال میوه­ های آلوده به دیگر مناطق، مدیریت در اندازه درختان میوه (به ویژه مرکبات)، رهاسازی نرهای عقیم شده است.
وی افزود: برای شکار حشرات نر، استفاده از روش جلب حشره نر بوسیله جلب کننده فرمونی تری مدلور (حدود ۵۰ تا ۲۵ تله در هر هکتار)، به منظور کاهش حشرات نر در باغ های آلوده است.
وی اضافه کرد: در شکار انبوه هم استفاده از جلب کننده ­ها و تله ­ها برای جلب و کشتن نر و ماده آفت در سطح وسیع. ترکیبات سراتراپ، بیولور و پروتئین هیدرولیزات مسموم به ترتیب بیشترین کارایی را دارد. در صورت استفاده از سراتراپ، تعداد تله حاوی ماده سراتراپ ۱۰۰ - ۷۰ تله در هکتار با عنایت به تراکم جمعیت آفت، تراکم میزبان، نوع تله و شرایط اقلیمی سفارش می­ شود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مگس میوه مدیترانه ای Ceratitis capitata Wied (Diptera: Tephritidae) یکی از مهم ترین و زیان بارترین آفات انواع درختان میوه در جهان و ایران همچون در استان مازندران است.منبع:

1400/02/04
22:40:46
5.0 / 5
1110
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد